sobota, 20 września 2014

czwartek, 18 września 2014

Słoneczna Italia

Tym razem odwiedzimy Włochy. Te warszawskie oczywiście. Mając takich sąsiadów jak na Trzcinowej 23, nie żal że to nie południe Europy ;) Tutaj większość zna się z imienia, a po każdym dzień dobry następuje pytanie: co dobrego u Ciebie? 
Skąd ta życzliwość?

Jest życzliwie bo znamy się dobrze - Dzień Sąsiada nas zbliżył do siebie BARDZO! :) i ta życzliwość nadal trwa! :)





Nas najbardziej cieszy fakt, że mieszkańcy myślą o kolejnych wspólnych inicjatywach. Oby tak dalej!
Pamiętajcie, że jutro ostatni dzień na zgłoszenia. Nie przegapcie okazji!

Premiera Katalogu Strefy Dzień Dobry już 20 września!

Jeszcze do piątku czekamy na Wasze zgłoszenia, a już w sobotę opublikujemy katalog sąsiedztw, które wzięły udział w akcji!




środa, 17 września 2014

Mała kamienica, dużo życzliwości


Kolejne przyjazne sąsiedztwo z Ochoty pojawiło się na naszej liście. Po Tarczyńskiej 11 przyszła pora na Dorotowską 7. 

Kamienica znajdująca się pod tym adresem nie jest duża, liczy 8 mieszkań, ale dużo w niej życzliwości. Sąsiedzi witają się ze sobą i prowadzą miłe pogawędki. Mogą także polegać na sobie, nie tylko wtedy, gdy zabraknie im cukru :)

Nie ważne czy Wasze sąsiedztwo jest małe czy duże, my z wielką chęcią wpiszemy je na listę sąsiedztw najwyższej jakości, wystarczy tylko się zgłosić:)

Inna Warszawa

Ulica Jaskółcza na Ursynowie nie jest typową ulicą, jakiej można się spodziewać w dużym mieście. Mieszka tam około 20 rodzin, z czego połowa zajmuje się uprawą lub sprzedażą roślin. Mimo drobnych nieporozumień udaje się zachować życzliwe relacje. Poszczególne rodziny znają się przeszło 50 lat. Sąsiedzi witają się życząc miłego dnia, a także pomagają sobie w trudnych chwilach takich jak pożary, powodzie, włamania czy choroby.

fot. google.maps.com

W Warszawie są jeszcze takie miejsca w których słychać pianie koguta. Potraficie podać jakieś przykłady?

wtorek, 16 września 2014

Północ - Południe

Tym razem odwiedzimy 2 miejsca. Jedno z Pragi Północ, a drugie z Pragi Południe :)

Na Wileńskiej 14 większość sąsiadów wita się ze sobą regularnie. Sąsiedzi odwiedzają się, a także integrują za pomocą internetowego portalu wspólnoty.

Wspólnota Mieszkaniowa Grochowska 357 liczy blisko 300 mieszkań. Mimo tego prawie wszyscy znają się co najmniej z widzenia i z chęcią mówią Dzień Dobry!




Pozdrawiamy wszystkich sąsiadów, zarówno z tych z Północy jak i z Południa! Zachęcamy też mieszkańców pozostałych dzielnic do nadsyłania zgłoszeń, pamiętacie że przedłużyliśmy termin do piątku? ;)

Złoty standard



W naszym bloku "dzień dobry" to złoty standard. Niby nic - a jednak nie wszędzie tak jest. A gdzie tak jest? Na Mińskiej 62 w dzielnicy Praga Południe.

A co jeszcze robią mieszkańcy, aby zachować życzliwe stosunki sąsiedzkie?
Jak sąsiedzi robili remont, wywiesili kartkę z przywitaniem, informacją, serdecznymi przeprosinami za hałas i kontaktem do siebie. A kiedy sąsiadki robiły imprezę, przyszły zapowiedzieć że będzie głośno - skończyło się na wspólnej, sąsiedzkiej zabawie. O tym, żeby uprzedzać sąsiadów o imprezach pisaliśmy na naszym fan page'u ;)

Mieszkańcy Mińskiej zastanawiają się nad zorganizowaniem w przyszłym roku Dnia Sąsiada. Jesteśmy jak najbardziej za! W razie pytań zawsze można skontaktować się z nami.

poniedziałek, 15 września 2014

Termin nadsyłania zgłoszeń przedłużony do piątku 19.09!

Jeśli ktoś nie zdążył wypełnić naszego formularza to ma jeszcze szansę do końca tygodnia :) Przekażcie informację o akcji swoim znajomym, rodzinie, sąsiadom. Opowiedzcie nam o swoich sąsiedztwach!


Możesz też dołączyć do naszego wydarzenia na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/1636744936551925/


Zobacz na mapie kto już dołączył:





Uśmiech rodzi uśmiech :)

Kolejne zgłoszenie nadeszło do nas z Domu Dziennego Pobytu, który znajduje się przy ul. Św. Wincentego 85 na Targówku. Wszyscy mówią sobie dzień dobry za każdym razem, gdy się widzą, nawet kilka razy dziennie. Najważniejsze, że robią to z uśmiechem, bo uśmiech jest zaraźliwy :) Mogą także liczyć na swoją pomoc.

Cieszymy się, że instytucje również odpowiedziały na nasz apel i włączyły się w kampanię. Niech Strefa Dzień Dobry będzie obecna wszędzie tam gdzie spędzamy czas. Nie tylko w naszych sąsiedztwach, ale również w szkole, pracy, bibliotece, na siłowni czy w osiedlowym sklepiku!

niedziela, 14 września 2014

Najtrudniejsze pierwsze "Dzień Dobry"

Zgłoszenie o takiej treści dostaliśmy z ul. Relaksowej 33 na Ursynowie:

Na moim osiedlu sąsiedzi nie zawsze mówią sobie "dzień dobry", wielu sąsiadów nie znam nawet z widzenia. Mam za to bardzo dobry kontakt z najbliższymi sąsiadami z piętra - często ratowali mnie, gdy rano na piechotę biegłam spóźniona do pracy i podwozili mnie samochodem. Jakiś czas temu poznałam nową sąsiadkę z naprzeciwka, z którą właśnie umówiłam się na kawę w przyszłym tygodniu :)




Nie jest łatwo przełamać anonimowość, gdy mieszka się w bloku. Warto jednak próbować nawiązać przyjazne relacje chociażby z sąsiadami z piętra czy klatki. Jak widać zyskujemy wtedy osoby, na które można liczyć i które mogą nam pomóc w rożnych sytuacjach. Zwracajmy uwagę na nowych sąsiadów, którzy nikogo nie znają i może im być na początku trudno. Wyciągnijmy do nich rękę, by poczuli się dobrze w nowym miejscu.

Zachęcamy także do powieszenia plakatów Strefy Dzień Dobry. Być może pomogą one otworzyć na siebie sąsiadów z osiedla :) Przy okazji chcielibyśmy bardzo podziękować osobie, która zaprojektowała logo naszej kampanii - Karolinie Witowskiej! Odwiedźcie jej profil i zobaczcie, jaka jest zdolna :)


Wola jest happy :)

Kolejne zgłoszenie z Woli. Osiedle na rogu Jaktorowskiej i Wolskiej, liczy 5 bloków, w każdym z nich znajduje się ok. 100 mieszkań. Od dwóch lat mieszkańcy organizują sąsiedzkie wydarzenia - Dzień Sąsiada i Podwórkową Gwiazdkę. Sąsiedzi dzielą się ciastem domowej roboty i biorą udział w zabawnych konkursach.

"Jedna starsza sąsiadka na Podwórkowej Gwiazdce powiedziała ze wzruszeniem, że mieszka tu 30 lat i nigdy wcześniej nie było na podwórku wielkiej choinki z lampkami i wykonanymi przez sąsiadów ozdobami. Jej "dziękuję" wynagrodziło wszelki trud związany z organizacją wydarzenia."


Sąsiedzi pomagają sobie na co dzień - odprowadzają dzieci, podlewają kwiaty pod nieobecność gospodarzy, a gdy zajdzie taka potrzeba pomogą zmienić oponę.


W tym miesiącu mieszkańcy osiedla w ramach programu FIO-Mazowsze Lokalnie będą kręcić teledysk do piosenki Happy :) Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć efekty ich pracy!

Mamy dobrą wiadomość, ale potrzymamy Was w niepewności i przekażemy ją jutro rano :) Tak na dzień dobry!

sobota, 13 września 2014

W ogrodzie życzliwości

Ulica Ogrodowa to musi być szczególna ulica. Dlaczego tak sądzimy? Otóż dostaliśmy dwa zgłoszenia z tej wolskiej ulicy :)
Pierwsze z nich pochodzi od Wspólnoty Mieszkaniowej Ogrodowa 39/41. W naszej wspólnocie (małej) wszyscy znają się z widzenia. Zwrot 'dzień dobry' jest powszechnie obecny. Tym niemniej chcielibyśmy przystąpić do akcji, aby skierować uwagę na starszych ludzi, przeważnie samotnych.
Proponujemy pójść o krok dalej i oprócz dzień dobry, spróbować zagadać, na początek chociażby o pogodzie. Czasem krótka pogawędka z życzliwym sąsiadem, może poprawić humor na cały dzień :) A potem może drobna przysługa albo kawałek ciasta... Drobne gesty mają wielkie znaczenie.

Drugie zgłoszenie pochodzi ze Szkoły Podstawowej nr 221. Szkołę zgłosili rodzice, którzy przytoczyli wiele przykładów życzliwości. Najczęściej dotyczyły one wzajemnego odbierania i zaprowadzania dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe czy plac zabaw, a także pożyczania i przekazywania ubranek oraz podręczników. Zdarzyła się także sytuacja, która świadczyć może o wielkim zaufaniu do sąsiadów: "Sąsiadka 'pożyczyła' mi swojego syna, abym mogła z nim wystąpić w drużynie na pikniku rodzinnym i cieszyć się zdobytym medalem".
Ze szkołą związana jest pewna postać, której opis bardzo nam się spodobał. Pani Ewo bardzo serdecznie pozdrawiamy! :)
Uosobieniem kampanii jest pani woźna dyżurująca każdego ranka w szatni, pani Ewa. Co dzień wita dzieci i rodziców pięknym uśmiechem i głośnym dzień dobry. Wielu rodziców mówiło, że jak rano mają kiepski humor (znacie ten stres z pospieszaniem dzieci rano w domu żeby się ubrały, zjadły, umyły zęby a tu na zegarze za dwadzieścia ósma?), to właśnie to uśmiechnięte dzień dobry pani Ewy w szatni sprawia, że cały poranny stres mija.

Macie wśród swoich sąsiadów taką swoją panią Ewę, której uśmiech poprawia Wam humor? Z chęcią ją poznamy :) Przypominamy, że do kampanii mogą zgłaszać się także instytucje! 

Warszawa to za mało!

Życzliwość nie zna granic. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Strefa Dzień Dobry wyszła poza Warszawę. A jednak było to dla nas zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym, gdy dostaliśmy zgłoszenie z osiedla Dom Rodzinny w Wólce Kozodawskiej.

Sąsiedzi z tego osiedla mieli dosyć anonimowości i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Utworzyli Archipelag Życzliwości. Promują wzajemną pomoc i uczynność.

"W ramach Archipelagu można liczyć na sąsiada (podwózka, drobna naprawa, porada), wspólne narzędzia do ogródka, imprezy sąsiedzkie – integracyjne, forum dyskusyjno-informacyjne o osiedlowych sprawach. Dzięki temu ociepliło się na Osiedlu i tworzymy przyjazne miejsce do mieszkania."

Archipelag tworzą ludzie którzy dobrze sobie życzą, są przyjaźni i pomocni. Tak trzymać ;)



Musimy przyznać, że naszym nowym sąsiadom do twarzy z gadżetami Strefy Dzień Dobry :) Pamiętajcie, że gadżety możecie odebrać u naszych Ambasadorów.





piątek, 12 września 2014

Życzliwy Jazdów

Tym razem ponownie odwiedzimy Śródmieście, a za przykład tego jak mogą wyglądać relacje sąsiedzkie posłuży nam Osiedle Jazdów. Tutaj sąsiedzi nie poprzestają na zwykłym "Dzień Dobry" i "Cześć", ale także pytają: co słychać? czy wszystko w porządku? Obchodzą wspólnie święta: imieniny, urodziny, Wigilię, "sąsiedzkie jajeczko". Mogą także polegać na sobie w codziennych sytuacjach. Gdy ktoś wyjeżdża może śmiało poprosić sąsiadów o podlanie kwiatów czy opiekę nad zwierzęciem. Zawsze można też coś pożyczyć i to nie tylko cukier ;)
"Od życzliwego sąsiada możemy pożyczyć np. jajko (co nie jest wcale takie oczywiste!) albo przedmioty codziennego użytku, gdy jesteśmy w potrzebie."
Z wielką przyjemnością wpisujemy Osiedle Jazdów do katalogu Sąsiedztw Najwyższej Jakości. Gratulujemy!

Zachęcamy do pracowania nad stworzeniem życzliwych relacji w Waszej okolicy. Jak przekonuje przykład Jazdowa: "Życzliwe stosunki sąsiedzkie to normalna relacja, która może nam bardzo ułatwić i umilić życie!"

O trudnej sztuce przełamywania lodów

Pozostajemy na Mokotowie. Tym razem jednak odwiedzimy ulicę Narbutta. Pod numerem 29 mieszka pewna bardzo wytrwała osoba, która już od sześciu lat uczy swoich sąsiadów mówienia Dzień Dobry! Jak wiadomo ciężka praca się opłaca: Zaczynam wreszcie odnosić sukcesy :) Sąsiedzi zaczęli się uśmiechać i nawet zagadują na rożne tematy ... :)

Nawet jeśli Twoi sąsiedzi nie odpowiedzieli raz, drugi, trzeci... próbuj dalej. Przełamanie lodów nie zawsze jest proste, ale warto próbować. Zaskocz sąsiada mówiąc mu Dzień Dobry! I daj nam znać jaka była reakcja ;)

Jeśli jesteście ciekawi, którą dzielnicę odwiedzimy następnym razem, zajrzyjcie na bloga jeszcze dziś wieczorem :)

czwartek, 11 września 2014

Uśmiechnięty Mokotów

Byliśmy już na Ochocie, w Śródmieściu i na Targówku. Teraz pora na Mokotów. Sąsiedzi z Woronicza 33 uśmiechają się do siebie i mówią sobie dzień dobry. Zagadują do siebie w windzie i prowadzą rozmowy na aktualne sąsiedzkie tematy. Zgłoszenie przysłała uczestniczka Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, więc jesteśmy spokojni o rozwój życzliwego sąsiedztwa na Woronicza :) Zresztą wystarczy spojrzeć na te uśmiechnięte twarze...


Jeśli Wasi sąsiedzi również są tacy uśmiechnięci zgłoście się do Strefy Dzień Dobry!

środa, 10 września 2014

"Dzień dobry" i jest lepiej!

Dostaliśmy zgłoszenie o takiej treści: "Dzień dobry" to rzeczywiście magiczne słowo. Otwiera na sąsiadów nawet tych, którzy wcześniej nie dostrzegali lub może nie rozpoznawali ludzi, z którymi mieszkają w jednym bloku ponad 20 lat. Tak było w moim  przypadku. "Dzień dobry" i jest lepiej!

Bardzo dziękujemy! Cieszymy się, gdy dostajemy zgłoszenia od sąsiedztw, które są już przyjazne. Ale dowiedzieć się, że dzięki naszej akcji w jakimś miejscu być może kiełkuje sąsiedzka życzliwość i ludzie stają się bardziej otwarci... po prostu brak nam słów! Pozdrawiamy mieszkańców ulicy św. Hieronima na Targówku, szczególnie tych spod numeru 4 ;)




Jeśli do tej pory nie mówiliście dzień dobry swoim sąsiadom, pamiętajcie że nigdy nie jest za późno!


wtorek, 9 września 2014

Dobrosąsiedzki charakter Oleandrów



Kolejne zgłoszenie do Strefy Dzień Dobry przyszło do nas z Osiedla Oleandrów, które znajduje się w Śródmieściu, pomiędzy Marszałkowską i Polną. Sąsiedzi z Oleandrów są nam dobrze znani, gdyż mieliśmy okazję spotkać się z nimi na Sąsiedzkiej Gwiazdce. Od 5 lat organizowane są tam także Dni Sąsiada. Cieszy nas informacja, że działania te przynoszą efekty: „Sąsiedzi coraz lepiej rozpoznają się wzajemnie i pozdrawiają z uśmiechem”.


W tym roku dzięki Inicjatywie Społecznej i programowi Centrum Komunikacji Społecznej na ulicy zainstalowano ławkę i obsadzono kwiatami 18 rabatek. Mieszkańcy uważają, że nadało to ulicy specjalny dobrosąsiedzki charakter.



Jeśli Twoja ulica lub osiedle także ma dobrosąsiedzki charakter, nie czekaj tylko zgłoś się do Strefy Dzień Dobry!

poniedziałek, 8 września 2014

Tarczyńska 11 w Strefie Dzień Dobry!

Dzień Dobry!

Mamy już pierwsze zgłoszenie w ramach Kampanii Strefa Dzień Dobry. Na naszą listę Q-sąsiedztw wpisujemy z wielką ochotą adres Tarczyńska 11 ;)

Ulica Tarczyńska znajduję się w okolicy Placu Zawiszy na Ochocie. Sąsiedzi mogą na sobie polegać, gdyż działa tam Centrum Samopomocy Mieszkańców „Sami Sobie”. Centrum organizuje różnorodne zajęcia m.in. konsultacje komputerowe dla seniorów czy naukę języka chińskiego. 


W zgłoszeniu wyrażono nadzieję, że Strefa Dzień Dobry będzie okazją do bliższego poznania sąsiadów oraz nawiązania lepszych relacji. My również mamy taką nadzieję. Sąsiadom z Tarczyńskiej gratulujemy inicjatywy i chęci do działania! Trzymamy kciuki za dalszy rozwój przyjaznych relacji i rozwój samego Centrum :).


Aby dowiedzieć się więcej na temat Centrum Samopomocy Mieszkańców wystarczy spojrzeć na ich profil Tarczyńska 11 lub bloga tarczynska11.blogspot.com

czwartek, 4 września 2014

Strefa Dzień dobry w Wawerskiej Strefie Kultury!

Przedstawiamy pierwszego Ambasadora Strefy Dzień Dobry z Wawra, czyli Wawerskie Centrum Kultury. W jego skład wchodzi 6 filii (dawniej klubów kultury): Anin, Falenica, Aleksandrów, Zastów, Marysin i Radość. Zachęcamy do odwiedzin w Wawerskiej Strefie Kultury i wszystkich filiach WCK, bo to na prawdę fajne, sąsiedzkie miejsca!

A dziś odbyło się spotkanie Działu Animacji i Projektów Wawerskiego Centrum Kultury dotyczące akcji "Strefa Dzień Dobry" i innych inicjatyw sąsiedzkich. Oj,będzie się działo :)


Dział Animacji Kultury i Projektów Wawerskiego Centrum Kultury - od lewej: Alicja Domeracka - WCK Filia Radość, Agata Konarzewska - Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Joanna Janisz - WCK Filia Aleksandrów, Ewa Andrearczyk – Kierownik Działu Animacji Kultury i Projektów WCK,Ola Sarnowska – WCK Filia Falenica, Ewa Jabłońska – WCK Filia Marysin, Elżbieta Kucharska – WCK Filia Anin, Ola Mostowska – WCK Filia Zastów

Więcej informacji: http://www.wck-wawer.pl